Амбліопія

Амбліопія, або ледаче око – це стан, при якому відзначається зниження зору, що не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз, порушення контрастної чутливості та аккомодаційнних здібностей одного або обох очей при відсутності будь-яких патологічних змін органу зору.

У нормі гарний зір забезпечується регулярним і рівноцінним використанням обох очей. Амбліопія відбувається, коли одне око не використовується в достатній мірі для відображення та обробки видимого матеріалу в мозку. Амбліопія, зазвичай, зачіпає тільки одне око, але це може статися і з обома очима. У дітей амбліопія може розвиватися у період від народження до 7-8 років. Дитина з амбліопією, можливо, навіть не здогадується, що використовує тільки одне око. Ігнорування зображення слабким оком є неусвідомленим процесом.

Причинами розвитку амбліопії можу бути високі ступені короткозорості та далекозорості, наявність косоокості, високого ступеня аметропії, недоношеність, дефіцит ваги новонародженого, ретинопатія недоношених, церебральний параліч, затримка розумового розвитку. Куріння матері, застосування лікарських засобів і алкоголю під час вагітності може збільшувати ризик розвитку амбліопії і косоокості.

Чим раніше виявлена амбліопія, тим ефективніше буде лікування. Перший огляд, що дозволяє виявити можливі причини деприваційної амбліопії, повинен проводитися протягом 4-6 тижнів після народження, а оцінка рефракції – в перший рік життя.

Дітям, які перебувають у групі ризику, необхідний щорічний огляд протягом перших 6-8 років життя.

Виявлена амбліопія вимагає негайної корекції і лікування. Як правило, лікування амбліопії проходить за допомогою курсу апаратного лікування, спрямованого на стимуляцію зору в поєднанні з очковою або контактною корекцією. У кожному окремому випадку дитячий лікар-офтальмолог призначить індивідуальний курс лікування.

При систематичному і своєчасному проходженні курсу зір поліпшується навіть у випадках глибокої амбліопії з неправильною фіксацією.