Глаукома

Глаукома – це захворювання очей, при якому в результаті підвищеного внутрішньоочного тиску пошкоджується зоровий нерв і при недостатній терапії призводить до сліпоти. Глаукомою страждає близько 1 % населення, причому ризик захворювання збільшується в більш зрілому віці. З 40 років рекомендується проводити регулярні медичні огляди для своєчасного виявлення глаукоми.

Що таке глаукома?

Глаукома – це загальна назва, вживана для різних очних захворювань, що мають в більшості випадків три загальні характеристики:

– підвищений внутрішньоочний тиск,

– втрату поля зору,

– екскавацію соска з втратою маси (атрофія) зорового нерва.

Розрізняють, як правило, три різні форми глаукоми:

– первинна відкритокутова глаукома,

– первинна закритокутова глаукома (= гостра глаукома/гострий напад глаукоми),

– вторинна глаукома, підвищення внутрішньоочного тиску як наслідок іншого захворювання ока або загального захворювання.

Симптоми

Первинна відкритокутова глаукома протікає тривалий час безсимптомно. У типових випадках не відчувається навіть біль. При високому внутрішньоочному тиску внаслідок набряку епітелію можуть з’являтися кольорові кільця або плями навколо джерел світла. На більш пізній стадії виникають дефекти поля зору аж до повної сліпоти.

Гостра глаукома відрізняється твердим, червоним оком, із зіницею, яка не реагує на світло, і супроводжується болем і розладами зору. Часто можна спостерігати також загальні симптоми, такі як головний біль, нудота і блювота. При первинній вродженій глаукомі у дітей сльозяться очі, які становляться чутливими до світла, і судомними скороченнями повік. Великі очі немовляти часто є підозрою на це захворювання, тому необхідно обов’язково звернутися до лікаря-фахівця. Вторинна глаукома може протікати і без симптомів або може супроводжуватися всіма вищезгаданими симптомами.

Діагноз

  • Первинна відкритокутова глаукома

Для надійного діагнозу первинної відкритокутової глаукоми важлива оцінка внутрішньоочного тиску, полю зору, стану диска зорового нерва.

  • Гостра глаукома

Симптомами гострого нападу можуть бути: різкий біль в оці і відповідній частині голови, нудота, блювота, набряк рогівки, мілка передня камера, широка зіниця. Лікар-окуліст може підтвердити діагноз, вимірявши внутрішньоочний тиск і обстеживши передні сегменти ока, а також камерний кут ока.

  • Первинна вроджена глаукома

Точний діагноз первинної вродженої глаукоми часто можна поставити тільки обстеживши дитину під наркозом.

  • Вторинна глаукома

У вторинної глаукоми з діагностичної точки зору на передньому плані знаходиться підвищений внутрішньоочний тиск. Діагноз, таким чином, випливає з існуючих захворювань.

Терапія

При лікуванні первинної відкритокутовії глаукоми, спрямованому на зниження внутрішньоочного тиску, на першому місці знаходиться медикаментозне лікування. У першу чергу мова йде про призначення очних краплів. При недостатній медикаментозній терапії в деяких випадках можна спробувати лікування лазером. У разі неефективності медикаментозної та лазерної терапії переходять до хірургічних методів лікування. Під час операції, яка, зазвичай, проводиться під місцевим наркозом, утворюється штучний відтік для камерної рідини.

Гострий напад глаукоми є невідкладним станом, який потребує негайного лікування. За допомогою медикаментозного лікування знижують внутрішньоочний тиск з подальшою операцією (альтернативно з застосуванням лазера). Лікування вродженої глаукоми здійснюється завжди операційно. Лікування вторинної глаукоми залежить від існуючого захворювання, проте воно проводиться відповідно до  вищезазначених методів.

Профілактика

Для профілактики виникнення первинної відкритокутової глаукоми з 40 року життя кожній людині рекомендується проходити профілактичне обстеження у лікаря-окуліста, у тому числі вимірювання внутрішньоочного тиску, як мінімум один раз у три роки, для того, щоб можна було вчасно почати лікування, спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску. Пацієнти групи ризику повинні проходити профілактичні медичні огляди частіше.  Пацієнти, які мають поранення ока, повинні регулярно, один раз в рік, проходити вимірювання очного тиску протягом тривалого часу, так як в результаті такого поранення може з’явитися вторинна глаукома. У 5 – 10 % людей тривале лікування за допомогою очних крапель із вмістом кортизону або інших ліків, до складу яких входить кортизон, може призвести до так званої кортизоновой глаукоми як окремої форми вторинної глаукоми. Тому такі пацієнти повинні проходити контроль очного тиску.