Пресбіопія
Пресбіопія або вікова (стареча) далекозорість є неминучим процесом природного старіння очей. Відомо, що при нормальній рефракції (еметропії) пресбіопія розвивається у віці 40-45 років, при далекозорості – дещо раніше, а при короткозорості – пізніше.
З віком відбувається прогресуючі зниження акомодації, що призводить до поступової втрати здатності бачити на близьких відстанях. За даними офтальмології, пресбіопія зустрічається у 100% населення похилого віку.
Причини пресбіопії
Акомодація – це здатність ока пристосовуватися до бачення предметів, розташованих на різній відстані. Аккомодативний механізм забезпечується за рахунок властивості кришталика змінювати свою заломлюючу силу залежно від ступеня віддаленості предмета і фокусувати його зображення на сітківці.
Основною патогенетичною ланкою пресбіопії виступають склеротичні зміни кришталика (факосклероз), що характеризуються його дегідратацією, ущільненням капсули і ядра, втратою еластичності. Крім цього, з віком втрачаються і пристосувальні можливості й інших структур ока. Зокрема, розвиваються дистрофічні зміни у війковому (циліарному) м’язі ока, що утримує кришталик. Дистрофія війкового м’яза виражається припиненням утворення нових м’язових волокон, їх заміщенням сполучною тканиною, що призводить до послаблення її скорочувальної здатності.
Вікові зміни оптичного апарату ока пов’язані з порушенням обміну речовин через судини сітківки і кон’юнктиви і швидше розвиваються у людей, що страждають цукровим діабетом, атеросклерозом, артеріальною гіпертензією, гіповітамінозом, хронічними інтоксикаціями (нікотиновими, алкогольними).
Симптоми пресбіопії
У людей з еметропією перші ознаки пресбіопії розвиваються у віці 40-45 років. При роботі на близькій відстані (при письмі, читанні, шитті, заняттях з дрібними деталями) настає швидке зорове стомлення (аккомодативна астенопія): втома очей, головний біль, тупий біль в очних яблуках, перенісся і надбрів’ях, сльозотеча і легка світлобоязнь. При пресбіопії предмети, розташовані поблизу, стають розмитими, нечіткими, що проявляється бажанням відсунути об’єкт подалі від очей, включити більш яскраве освітлення. Зміни акомодації прогресують до 65 років – приблизно у цьому віці акомодація починає дорівнює нулю.
Пресбіопія у гіперметропів (осіб з далекозорістю) проявляється, як правило, раніше – у віці 30-35 років. При цьому погіршується не тільки зір поблизу, але і вдалину. Таким чином, далекозорість не тільки сприяє ранньому розвитку пресбіопії, але і підсилює її.
У людей з короткозорістю (міопією) пресбіопія може залишитися непоміченою. Так, при невеликих ступенях короткозорості (-1-2 дптр) вікова втрата акомодації тривалий час компенсується, у зв’язку з чим прояви пресбіопії розвиваються пізніше. Особи з міопією -3-5 дптр часто взагалі не потребують корекції зору: в цьому випадку їм достатньо просто зняти окуляри, в яких вони дивляться вдалечінь.
Якщо прояви пресбіопії виявляються раніше 40 років, необхідно ретельне обстеження у офтальмолога, спрямоване на виявлення далекозорості і негайну, правильно організовану корекцію.
Діагностика пресбіопії
При діагностиці пресбіопії враховуються вікові характеристики, астенопічні скарги, а також дані об’єктивної діагностики. Для виявлення і оцінки пресбіопії проводиться перевірка гостроти зору з тестом на заломлення, визначення рефракції (скіаскопія, комп’ютерна рефрактометрія) і об’єму акомодації, дослідження найближчої точки ясного бачення для кожного ока.
Додатково за допомогою офтальмоскопії та біомікроскопії під збільшенням досліджуються структури ока. Для виключення супутньої пресбіопії глаукоми проводиться гоніоскопію і тонометрію. Під час діагностичного прийому офтальмолог за потреби проводе підбір окулярів або контактних линз для корекції пресбіопії.
Корекція і лікування пресбіопії
Корекція пресбіопії може здійснюватися в основному оптичними методами.
Найчастіше вдаються до очкової корекції пресбіопії, яка здійснюється за допомогою збиральних «плюсових» лінз. В офтальмології користуються спеціально розрахованими параметрами сили стекол, необхідних для корекції пресбіопії в кожному віці. Так, для еметропічного ока в 40 років призначаються лінзи +0,75+1 дптр, у подальшому кожні 5 років додається ще +0,5 дптр (тобто в 45 років сила стекол складе +1,5 дптр; в 50 років +2 дптр; у 55 років +2,5; в 60 років + 3 дптр і т. д.). Як правило, після 65 років посилення корекції пресбіопії не потрібно.
У гіперметропів для розрахунку оптичної сили стекол до значення вікової корекції пресбіопії необхідно додати ступінь далекозорості. Для визначення сили лінз у міопів слід відняти ступінь короткозорості з величини відповідної віку пресбіопічної лінзи. Слід враховувати, що ці дані є орієнтовними і в обов’язковому порядку вимагають уточнення шляхом безпосереднього піднесення стекол до ока.
З урахуванням необхідності підбираються прості окуляри для роботи на близькій відстані, складні окуляри (біфокальні) з двома фокусами для зору вдалину і зблизька, прогресивні лінзи для роботи на різних відстанях, мультифокальні контактні лінзи.
Профілактика пресбіопії
Повністю виключити розвиток пресбіопії не можливо – з віком кришталик неминуче втрачає свої початкові властивості. Можливо лише уповільнити прогресуюче погіршення зорую. Для цього необхідно уникати надмірних зорових навантажень, правильно підбирати освітлення, виконувати гімнастику для очей, приймати вітамінні препарати (А, В1, В2, В6, В12, С) і мікроелементи (Cr, Cu, Mn, Zn та ін.).
Важливо щорічно відвідувати офтальмолога, проводити своєчасну корекцію аномалій рефракції, лікувати хвороби очей та судинні патології.